Dış Apareyler ( Çenelik, head gear, Yüz Maskesi) - Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Sertaç AKSAKALLI

Ortodonti Uzmanı, Doç. Dr. Sertaç AKSAKALLI

Ortodonti UzmanıDoç. Dr. Sertaç Aksakallı

İçeriğe git

Dış Apareyler ( Çenelik, head gear, Yüz Maskesi)

ORTODONTI
Ergenlik dönemindeki hastaların bir kısmında kullanılan bu apareyler yüksek düzeyde hasta uyumu gerektirir. Takıp çıkarma hastanın kontrolünde olduğundan isteksiz hastalarda tedavi hüsranla sonuçlanabilir. Hastanın şunu bilmesi gerekir: Nasıl kolu kırılan bir çocuğun kolunun iyileşmesi için kolunun alçıya alınması gerekiyorsa ve bu durum ayıp ve komik bir durum değilse, benzer şekilde de ortodontik tedavide daha güzel dişlere sahip olmak için de böyle bir seçeneğe katlanmak gerekmektedir. Hastanın bu apareyleri doğru bir şekilde ve istenilen süre boyunca takması çok önemlidir. Gün içerisinde tembellik etmek ve apareyi takmayı unutmak toplam tedavi süresini uzatacaktır. Uzun yıllar ortodontik tedavide kendine yer edinen bu apareylerin her ne kadar alternatifleri çıksa da hiç biri bunlar kadar başarılı olamamışlardır. O yüzden bu apareyleri önemsemek ve gerektiği durumda takmak başarılı bir tedavi için gerekliliktir.

Çeşitli ağız dışı aparey tipleri bulunmaktadır:

Headgear
Üst azı dişlerine takılan bir iç parça ve boyundan destek alan bir de dış parçadan oluşur. Üst dişlerin alt dişlerin önünde yer aldığı bazı vakalar kullanım alanlarından biridir. Headgear, dişlerinize geriye doğru hafif çekme kuvveti uygulayarak üst dişlerinizin ve üst çenenizin öne doğru gelişimini ve hareketini sınırlar. Ağız dışı şerit kısmının enseden ve başın üstünden dolaşan iki ayrı türü vardır.

Facemask (Yüz maskesi) veya Reverse Headgear
Üst dişlerin alt dişlerin gerisinde olduğu durumlarda kullanılır. Yüzün ön kısmında elastiklerle beraber kullanılır. Üst çenenin ve dişlerin öne doğru gelişimini sağlamak için üst dişleri elastiklerle öne doğru çeker.

Çenelik
Başın üst kısmından dolaşarak çeneyi kavrayan bu aparey, alt çenenin geriye veya yıkarı doğru çekilmesini sağlar. Kullanım alanı kısıtlıdır. Çünkü alt çene, üst çene gibi kontrol edilemez ve istenildiği gibi yönlendirilemez. Cerrahi seçeneklerin gelişmesiyle birlikte, alt çenesi önde olan hastaların 18 yaşı sonrasında cerrahi bir tedaviyle çenesinin geriye alınması günümüzde daha çok kabul gören bir seçenektir.
Suadiye diş hekimi, erenköy dişçi, bostancı diş doktoru, acıbadem ortodonti, ortodontist, doçent doktor, doç. dr., anadolu yakası, en iyi diş doktoru, profesyonel diş dokturu istanbul, bağdat caddesi ortodonti uzmanı, implant uzmanı, implantoji, ortodontik tedavi, diş teli, brace, diştel, görünmez şeffaf plak, invisalign, ortodonti derneği, Sertac aksakalli, dentist, best orthodontist doctor in Istanbul, online randevu, caddebostan ortodonti, şaşkınbakkal diş doktoru, fenerbahçe diş hekimi, feneryolu ortodonti uzmanı, bahçeşehir ortodonti, diş fırçalama, braket balımı, hareketli aparey, ortodontik tedavi, çocuklara için ortodonti, gençler için dişteli, çocuklara şeffaf plak , deneyimli doktor, uzman diş hekimi, profesyonel ortodontist, Ortodontik bozukluk, diş çapraşıklığı, bilimsel çalışmalar, patent, moganrd.com, mogan researh and development company, Denta-Derm , denta-derm.com
Bu site Ortodonti ve kullanılmakta olan teknolojiler hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmıştır. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.    /     Doç. Dr. Ortodonti Uzmanı Sertaç AKSAKALLI     /     info@sertacaksakalli.com    /  Tel : +90 545 77 55 123

Bu site Ortodonti ve kullanılmakta olan teknolojiler hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmıştır. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
info@sertacaksakalli.com

İçeriğe dön