top of page
 • Diş teli kaç yaşında takılır?
  Diş telleri genellikle 12 yaşında takılır ancak bazı özel durumlarda daha erken de takılabilir. 12 yaşından önce, takıp çıkarılabilir apareyler ile tedavi yapmayı tercih ediyoruz.
 • Diş teli hemen takılır mı?
  Diş teli eğer klinikte malzemeler mevcutsa ve hastanın dişleri uygunsa hemen takılabilir. Bazı durumlarda dişlerde çürükler veya diştaşları varsa veya tel öncesinde aparey tedavisi gerekiyorsa telle hemen takılmaz, diğer tedaviler bitirildikten sonra tele geçilir.
 • Görünmez diş teli nedir?
  Görünmez diş teli diye mucizevi bir şey yoktur. Lingual ortodonti olarak adlandırılan tedavide reklam amaçlı bu tarz yanıltıcı bir ifade kullanılmaktadır.
 • Sadece alt veya üst dişlere tel takılır mı?
  Evet takılabilir. Eğer ortodonti uzmanı sadece alt veya sadece üst çeneye tel takılmasının yeterli olacağını düşünüyorsa bu tarz bir tedavi yapılabilir.
 • Diş teli takıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli?
  Bu önemli konudan 3 başlık altında bahsetmemiz gerekir: 1. Yiyecekler (Şekerler, kuruyemişler gibi sert yiyeceklerden uzak durulmalı) 2. İçecekler (Asitli içecekler içilmemeli) 3. Ağız Bakımı (Yemeklerden sonra mutlaka kuralına uygun bir şekilde bakım yapılmalı) Detayları hekiminiz sizlerle paylaşacaktır.
 • Diş teli yanağa batar mı?
  Diş teli takıldıktan sonra hekiminiz en arka kısımlardan teli kısaltır, sıfırlar. Ancak dişlerin hizalanmasının devam etmesi, rotasyonların düzelmesi gibi olumlu sebeplerle tel 1-2 hafta içinde tekrar uzayabilir. Bu durumda hastaya acı vermemesi için telin kesilmesi veya ortodontik mumlarla üzerinin örtülmesi gerekebilir.
 • Diş teli çıktıktan sonra dişler bozulur mu?
  Tedavi bittikten sonra bozulma riski vardır. Bu aslında beklediğimiz doğal bir süreçtir. Dişler eski pozisyonlarına bir süre daha dönmeye çalışırlar. Bir problem oluşmaması için tedavi bittikten sonra koruyucu uygulamalar yapılır (koruyucu tel veya şeffaf plaklar gibi). Eğer hastalar hekimin tavsiyelerine uyarlarsa ve belirlenen periyotlarla kontrollere gelirlerse (genelde 6 ayda 1) bozulma olmaz.
 • Diş teli çeşitleri nelerdir?
  Günümüzde en sık kullanılanlar metal ve seramik braketlerdir. Bunlar da kendi içinde alt gruplara ayrılır. Burada önemli olan bu malzemelerin seçiminde hekim ve hastanın beraber karar almasıdır.
 • Şeffaf plaklarla dişler düzelir mi?
  Bu konuda yeterli sayıda hasta tedavi etmiş uzman bir hekim ile çalışılacaksa düzelir. Ancak hastanın ağız-diş yapısı uygun değilse veya şeffaf plakların günde 20 saat takamayacaksa şeffaf plak tedavisi yapılmayabilir.
 • Diş teli çıktıktan sonra şeffaf plak takılmazsa yada koruyucu önlemlere dikkat edilmezse ne olur ?
  Dişlerde bozulmalar ve geriye dönüş başlar. Bu da yeniden tel takılması gibi istenmeyen sonuçlara sebep olur.
 • Diş teli fiyatları nedir ?
  Diş teli fiyatları Türk Dişhekimleri Birliği’nin asgari ücret tarifesi baz alınarak belirlenir. Fiyatı belirleyen birçok faktör vardır; hekimin uzmanlık düzeyi, ünvanı, kullanılan malzemelerin kalitesi, hastaya ayrılan zaman vs. Bu sebeple fiyatlar çeşitlilik arz eder.
 • Diş teli lastiği nedir ?
  Tel tedavisinde kullanılan elastikler tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Eğer hekiminiz elastik kullanmanızı istiyorsa bunu en iyi şekilde yapmalısınız. Elastikler dişlerin hedeflenen yönde hareket etmesini sağlar böylece en iyi diş ilişkilerini sağlamış oluruz. Yani elastik aşamasında hastanın üzerine düşen görevi yapması gerekir aksi halde hedeflenen sonuca ulaşmak zorlaşır.
 • Diş teli takma süresi (veya) diş teli kaç ay sürer?
  Tel tedavisi sıklıkla 4-24 ay arasında sürer. Eğer dişlerde veya çenelerde uyumsuzluk-bozukluk çoksa tedavi süresi artar yani 2 yıla yaklaşır.
 • Diş teli yaş sınırı var mıdır ?
  Tel tedavisi genelde 12 yaşında başlar. Üst sınır yoktur, 60 yaşında dahi tedavi yapılabilir.
bottom of page