top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSertac AKSAKALLI

Şeffaf plaklarla tedavi mümkün mü? Uygun vakalarda evet!

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2020

Ortodonti uzmanlarının diş ve çene yapısını uygun gördükleri hastalara bu tedavileri uygulayabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Aksakallı, hastanın diş ve çene yapısının tedavi için uygun olup olmadığına bakılmadan bu yöntemin doğrudan uygulanmasının hatalı olacağının altını çizerek, “Şeffaf plaklar günümüzde her hastaya uygulanamamaktadır, uygulanmamalıdır” açıklamasında bulundu.


Ortodonti uzmanlarınca yapılan araştırmalara göre;

şeffaf plak tedavilerinin tel tedavilerde yapılan diş hareketlerini aynı etkide yapamayabileceğini ve böylelikle tedavinin daha da uzayabildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Aksakallı, “Şeffaf plak tedavisinde değişik ağız-diş yapılarındaki sonuçlar tam olarak bilinemiyor ve tel tedavileri kadar güzel sonuçlar veremeyebiliyor” dedi.


Tel tedavilerine kıyasla emekleme döneminde olan şeffaf plak tedavilerinin içinde bir sürü bilinmezi barındırdığını da kaydeden Yrd. Doç. Dr. Aksakallı, bu yolculuğa çıkacak hastaların, bu tedavi yöntemi için uzman hekimlerle çalışması gerektiğini vurgulayarak, 'Şeffaf plak tedavileriyle ilgili en önemli husus tedavinin, ortodonti uzmanlarınca yapılmasıdır. Şeffaf plağa uygun hastanın seçimi, plaktan iyi sonuç alınamazsa -hasta veya hekim sonucu beğenmezse- tel tedavisine geçilmesi ve tedavi sonunda dişlerin bozulmadan kalıcılığının sağlanması gibi konulardaki çalışmaları inceleyip analizleri anlamak bir uzmanlık işidir' ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Doç. Dr. Sertaç AKSAKALLI'nın toplamda 30 dan fazla ulusal ve uluslararası makalesi, 40'tan fazla da kongre sunumları mevcuttur. Kısaca PubMed olarak adlandırılan Amerikan "National Library of Medicin

1. TR2019/22779 :  “3D Dental and Medical Pen” 2. TR2020/02125 : “Biosensor and Lab On a Chip Supported Dental Implants and Orthodontic Mini-Implants” 3. TR2018/06082 : “Orthodontic Bracketing Device”

1. Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) Türkiye 402. si, 2008 2. Selçuk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Üçüncülük Ödülü, 2011 3. 13th Seoul International Invention Fair, Altın Madalya, 2017 Güney

bottom of page